Bigos- potrawa, która swe początki ma w XV wieku. Od wieków niezmienny podstawowy skład sprawia, że ludzie zachwycają się jego smakiem i aromatem.
O tej wyjatkowej potrawie pisał nawet Adam Mickiewicz w dziele „Pan Tadeusz” zachwycając się walorami smakowymi i aromatem tego dania.
Postanowiłam poszukać najlepszego z możliwych przepisów. Odwiedzajac różne miejsca gastronomiczne zamawiałam bigos by sprawdzić jego smak, zapach i skład. Niestety żaden nie był w pełni zadowalający. Były dobre, ale czasem za ostre, za słone, za kwaśne albo wodniste albo niedoprawione. Szukałam przepisu w internecie, jednak żaden nie przekonał mnie do tego, że owe danie w tym wykonaniu będzie pyszne. Stwierdziłam poczekam kiedyś się trafi.
Jakiś czas temu byłam w odwiedzinach u rodziny i na stole pojawił się bigos. Byłam bardzo ciekawa jego smaku bo zapach miał piękny. Od razy nałożyłam sobie porcję.
Zakochałam się w nim. Piękny kolor, zachwycajaco aromatyczny, bogaty smakowo po prostu genialny. Natychmiast poprosiłam gospodynię o przepis i sposób wykonania. Oto i on:
Lista zakupów
Kapusta kiszona 3kg, kapusta biała 1,5kg, karkówka, kiełbasa, kości wędzone, smalec, grzyby suszone 1 opakowanie, lampka czerwonego wina, 2 koncentraty pomidorowe, przyprawy: kminek cały, ziele angielskie, jałowiec, liść laurowy, sól, papryka ostra, liść lubczyka, natka pietruszki, włoszczyzna, bułka tarta
Sposób wykonania
- Przygotowujemy karkówkę, wkładamy ja do naczynia żaroodpornego lub rękawa do pieczenia
- Przygotowujemy marynatę- do miseczki wlewam olej lub oliwę dosypuję przyprawy- szczypta ziół toskańskich, czabru, liścia lubczyku, natki pietruszki, soli, ostrej papryki, 2 zabki potartego czosnku- mieszamy wszystko by się połączyło
- wylewamy marynatę na karkówkę, rozcieramy ja po całym mięsie by dobrze je przykryła.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200C pieczemy przez godzinę, potem zmniejszamy do 170C i pozostawimy tak długo aż mięsko będzie miało piękny złocisty kolor, a w środku dojdzie i będzie upieczone….u mnie trwa to około 1 godzina do półtorej w zależności od wielkości kawałka mięsa.


- Upieczone mięso rozrywamy na drobne kawałeczki lub kroimy w mała kostkę. Ja zawsze mięso rozrywam wzdłuż włókien.
- W czasie kiedy piecze się karkówka gotujemy kapustę kiszona
- Jak kapusta będzie ugotowana, wylewamy część wody po to by pozbyć się nadmiaru kwasu z kapusty.
- Szatkujemy biała kapustę i dokładamy do ugotowanej kiszonej oraz lampkę wina, opakowanie grzybów suszonych, a także liść laurowy, ziele angielskie, owoce jałowca, kminek i kości wędzone. To wszystko zalewamy czysta woda i gotujemy aż biała kapusta będzie miękka a mięso będzie odchodzić od kości.
- Wyjmujemy kości wędzone, rozrywamy mięso na drobne kawałki, oddzielamy od kości. (kapusta dalej się gotuje), mięso wrzucamy z powrotem do garnka.
- Kostkę smalcu roztapiamy na patelni i powstały tłuszcz wlewamy do kapusty
- Wszystko dokładnie mieszamy cały czas gotując na wolnym ogniu
- Kiełbasę kroimy w kostkę i podsmażamy a następnie dodajemy do kapusty


- mieszamy wszystko, chwilę gotujemy
- dodajemy koncentrat pomidorowy najpierw jeden i sprawdzamy konsystencję oraz smak. Jeśli jest za mało wyraźny to dodajemy drugi koncentrat.
- Mieszamy wszystko

- Uwaga- Jeśli nasz bigos jest za rzadki wtedy gotujemy włoszczyznę bez pora…..mixujemy warzywa tak żeby powstała konsystencja koncentratu i dodajemy to do bigosu….mieszamy i sprawdzamy smak oraz gęstość
- Jeśli jest ok to doprawiamy do smaku ostra papryka, dodajemy sól, lubczyk, natkę pietruszki i ewentualnie kminek.
- Jeśli jednak nasz bigos dalej jest rzadszy można dosypać odrobine bułki tartej. Bułka zbierze część wody i jednocześnie zagęści bigos. Nie może być jej jednak zbyt dużo ponieważ zmieni nam to smak bigosu.
Tak przygotowany bigos najlepiej odstawić na kilka godzin by składniki i przyprawy się przegryzły.
Bigos można podawać z ziemniakami lub pieczywem.
Pamiętaj!! im więcej razy będziesz odgrzewać bigos tym smaczniejszy będzie………ale bez przesady 🙂
Smacznego