Blog nie tylko o gotowaniu

Follow Us

Asertywność- problem wielu z nas….

Asertywność- problem wielu z nas….

Czy zdarza Ci się zgadzać na coś, na co tak naprawdę nie masz ochoty, ale że głupio odmówić bo trzeba znaleźć jakąś wymówkę to prościej  jest się zgodzić. Czy zgadzasz się dlatego, że boisz się co sobie dana osoba o Tobie pomyśli, może przestanie mnie lubić?  A jak się zgodzisz to czujesz się z tym bardzo źle, bo wcale nie miałeś ochoty, żeby to zrobić? Jeśli to o Tobie to czytaj dalej 🙂 

Brak asertywności dotyczy wiele osób, na różnych stanowiskach, w różnym wieku. Żeby zrozumieć jak sobie z tym poradzić najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie co to w ogóle jest Asertywność?

Otóż Asertywność to:

  • umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy,
  • umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych,
  • umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał,
  • autentyczność,
  • elastyczność zachowania,
  • świadomość siebie (wad, zalet, opinii),
  • empatia,
  • stanowczość,
  • umiejętność samooceny.

Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób.

Osoba asertywna posiada umiejętność określania własnych oczekiwań i uczenia innych jak chce być traktowana.

Proste prawda? Ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Kiedy ktoś nas zaskoczy pytaniem najczęściej zgadzamy się od razu, ponieważ sam fakt tego, że pytanie padło już było dla nas jak grom z jasnego nieba, a poza tym boimy się tego, co dana osoba pomyśli sobie o mnie jak jej odmówię. Żeby uniknąć zakłopotania i dziwnych uczuć, które temu towarzyszą trzeba nauczyć się odraczać odpowiedz. Genialne? Owszem 🙂 pod warunkiem, że zapamiętasz schemat postępowania i będziesz go stosować.

A teraz pytanie Czy jeśli już się zgodziłam to znaczy, że nie mogę się z danej obietnicy wycofać? Otóż jest na to sposób, ale jeśli będziesz go używać często ludzie będą uważali Cie za niesłowną i niewiarygodna osobę. W biznesie, pracy a nawet w rodzinie to nie przejdzie. Nie ma nic gorszego jak nie słowny współpracownik, szef, mąż, żona itd.

Czy to wszystko brzmi znajomo? też tak masz? Zdarza się to tak często, że zaczynasz być zła sama na siebie? podpowiem Ci gdzie szukać rozwiązań 🙂

Polecam Ci blog https://rowinskabusinesscoaching.com/

Jeśli chcesz coś zmienić w swoim zachowaniu, masz już dość bycia uległą to KONIECZNIE obejrzyj proszę nagrania związane z asertywnością znajdujące się na tym blogu. Te nagrania są specjalnie DLA CIEBIE 🙂 poniżej wpisuję tytuły video, które trzeba obejrzeć.

Jak być bardziej asertywną?

Jak powiedzieć szefowi, że masz za dużo pracy?

Stop pochopnym decyzjom.

A jeśli nadal będzie Ci mało, będziesz chciała to przepracować to polecam Ci zapisanie się na trening   https://rowinskabusinesscoaching.com/aff/mawi/sklep/asertywnoscszkolenie/

Ja osobiście zbieram na ten trening bo bardzo chcę go zrobić. Nie należy do najtańszych więc muszę się dobrze postarać, żeby uzbierać całą sumę, ale wiem, że po tym treningu będzie mi dużo łatwiej rozmawiać z innymi tak by swoją postawą określać czego oczekuję i jakim człowiekiem jestem.

Życzę Wam wytrwałości w pracy nad sobą i waszą asertywnością 🙂 oby poszło Wam jak najlepiej. Jasne i konkretne komunikaty, zachowania są najlepsze.Brzmi apetycznie?

%d bloggers like this: